Atlas roślin

Lawenda

Jedna z bardziej wdzięcznych roślin ogrodowych. Nie potrzebuje skomplikowanej pielęgnacji, natomiast odwdzięcza się pięknymi kwiatami i zapachem, które wabią do siebie pożyteczne pszczoły.

Lawenda to również roślina, która ma bardzo długi okres kwitnienia (VI – X). Osiąga wysokość do 50 cm. Jest roślina tzw. dnia długiego. Oznacza to, że jej kwitnienie rozpoczyna się dopiero gdy długość dnia wynosi kilkanaście godzin.

Wymagania:

Lawenda uwielbia gleby przepuszczalne, miejsca ciepłe i suche, dobrze nasłonecznione. Mimo, iż pierwsze lata może całkiem nieźle rosnąć na glebach ciężkich, jej żywot znacznie się skraca po zimowym podsiąkaniu wodą.

Ważne by gleba pod lawendę miała odczyn zasadowy. Podłoże można uzupełnić kredą.

Pielęgnacja:

Wyróżniamy lawendy wąskolistne i pośrednie oraz francuskie i hiszpańskie. Pierwsze z nich mogą zimować w gruncie, wymagają jednak osłonięcia przed zimnym i silnym wiatrem . Drugi rodzaj natomiast nadaje się tylko do uprawy w doniczkach, które na czas zimy muszą być przenoszone do pomieszczeń z temperaturą 5-10 stopni.

Przycinanie: Lawendy przycina się dwa razy w roku. Pierwszy raz wiosną, zanim zostaną wypuszczone jeszcze młode pędy. Drugi po kwitnieniu, w celu usunięcia kwiatostanów.

Młode rośliny, należy zaraz po posadzeniu skrócić o połowę. Dzięki temu zabiegowi rośliny wypuszczą nowe pędy i zagęszczą się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *