Prace ogrodnicze w kwietniu
Trawnik:
Jeżeli jeszcze nie mieliśmy okazji przygotować naszego trawnika w marcu, teraz jest na to najlepszy moment. Pracę z trawnikiem warto rozpocząć od oczyszczania jego powierzchni z zeszłorocznych liści lub innych zanieczyszczeń. Dodatkowo warto usunąć chwasty.
Następnie wykonujemy wertykulację – zabieg służący poprawie dostępu powietrza i wody do gleby. Po prawidłowo przeprowadzonej czynności, trawnik nawozimy kompostem lub specjalną mieszanką nawozów do trawników.

W kwietniu także, uzupełniamy nasionami trawnik w miejscach, gdzie widać jego braki. Przeprowadzamy również pierwsze koszenie, gdy trawa osiągnie wysokość ok. 8-10 cm.
Kwiecień to również bardzo dobry czas na założenie nowej murawy, na wcześniej przygotowanym podłożu.
Ciekawostka: w miejscach gdzie nie chce rosnąć trawa, można stosować rośliny okrywowe (zadarniające). Np. dla miejsc ocienionych – kopytnik pospolity, barwinek pospolity czy dąbrówkę rozłogową. Natomiast dla miejsc słonecznych, suchych – macierzankę, rozchodniki czy goździki kropkowane.

Krzewy i drzewa ozdobne
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, zdejmujemy zimowe okrycia roślin.
Na początku kwietnia można jeszcze sadzić krzewy i drzewa z odkrytymi korzeniami. Te, które posiadają bryłę ziemi lub są w doniczkach można sadzić przez cały okres wegetacyjny.
Drzewa i krzewy kwitnące wczesną wiosną, jak np. forsycja przycinamy po przekwitnięciu.
Sadzimy iglaki.

Rożany ogród
W kwietniu usuwamy z róż zimową osłonę. Następnie pozbywamy się starych, suchych i słabych oraz uszkodzonych przez mróz pędów.
Cięcie – ok. dwa tygodnie po odsłonięciu. Odmianom wielko- i wielkokwiatowym skracamy pędy słabsze, nad 5-6 pąkiem, silniejsze pozostawiamy dłuższe. Odmianom miniaturowym pędy skracamy o połowę, natomiast odmianom piennym zostawiamy pędy o długości ok. 20 cm.
Po cięciu róże warto zasilić odpowiednim nawozem bądź kompostem oraz opryskać preparatem miedziowym.
W kwietniu także sadzimy nowe sadzonki róż.
Ciekawostka: Róże lubią stanowiska ciepłe i osłonięte. Słoneczne, ale nie suche. Bardzo dobrym sąsiedztwem są lawenda oraz czosnki, które chronią przed mszycami. Podłoże dla róż powinno być umiarkowanie wilgotne, gleba żyzna i przepuszczalna.

Truskawki
W kwietniu dbamy także o nasz ogród owocowo – warzywny.
Sadzimy między innymi truskawki, które już w przyszłym roku odwdzięczą się pięknym kwitnieniem oraz owocowaniem.
Krzewy i drzewa owocowe
Dokonujemy cięcia pędów oraz usunięcia szkodników. Kwiecień to także dobry okres na szczepienie odmian.
Ogród warzywny
Powoli hartujemy i sadzimy wcześniej przygotowaną rozsadę. Ograniczamy podlewanie i codziennie coraz dłużej wietrzymy.
W kwietniu siejemy także część warzyw do gruntu, np.: koper, pietruszkę, szczypiorek, lubczyk.

Autor: Photo – Ogrod
Zapraszamy do grupy na Facebooku – Photo – Ogrod